Vynášení Morany 21.3. 2022 v naší školce

Vynášení Smrti nebo Morany je starodávná tradice, která se ze starých slovanských časů dochovala až do dnešní doby. Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara velmi významnou událostí.

Také naše MŠ přivítala jaro touto tradicí.

Moranu jsme odnesli do místního potoka a voda ji odnesla jako symbol překonání zimy.

Podle starých zvyklostí je třeba přivítat jaro právě těmito zvyky a vyhnat tak bídu, nemoci a všechno zlé.

Návštěva místní knihovny v Bystročicích

Během měsíce března jsme si s dětmi ve školce povídali o knížkách.

Děti do školky nosily své knihy, které jsme si společně prohlíželi, četli z nich a povídali si, proč se jim líbí.

Děti mají knížky moc rády a knihovna, to je království knih.

A protože březen je měsíc knihy, vydali jsme se do naší obecní knihovny i my. Knihovnice p. Masopustová a p. Žáčková pro nás měly připravený program plný nových informací.

Přečetli nám pohádku a seznámili nás s prostory knihovny a orientací v knížkách. Potom jsme si prohlédli knihy, které nás zajímaly a na závěr jsme si knížky do školky i zapůjčili.

Také jsme zjistili, že moc dětí knihovnu nenavštěvuje a přitom jsme mohli vidět jejich zájem a rozzářené oči.

A tak Vás chceme, milí rodiče, povzbudit, abyste se i v dnešní době na chvíli zastavili a s dětmi si doma pravidelně četli a třeba zkusili zajít i do naší knihovny.

Nezapomeňte, že čtení knih nic nenahradí a rozvíjí vzájemné pouto mezi rodičem a dítětem.                                                                                    Z. Novotná

Kategorie: Nezařazené